Wywiad: Najbliższe plany - Essential Vibes

известные картины и новости из мира искусства

Jeżeli komuś brak uporu w działaniu – to na pewno nie im. Ekipa Essential Vibes robi co może, aby wnieść jak najwięcej odmian Trance na klubową listę Warszawy. Co planują? Kto niebawem zagości na ich imprezach? Na te oraz inne odpowiedzi odpowiadają wspólnie Paweł Choiński (Paul Cogito) oraz Mateusz Gruszecki (Matthew Pear) dwaj niestrudzeni sprawcy zamieszania – Essential Vibes Team.

logo


Nowy Rok nowe wyzwania i cele. Planujecie nadal zaskakiwać?

Taka już nasza natura chyba :) Na pewno w tym roku będziemy starali się dalej Was zaskakiwać. Możemy zdradzić, że jeżeli wszystko poukłada się po naszej myśli to na dzień dzisiejszy mamy zaplanowane najbliższe 7 imprez. Na naszych wydarzeniach zagoszczą różni artyści z zagranicy ale i naszego kraju. Będą oni reprezentowali przeróżne odmiany muzyki Trance. Naturalnie nie zapominamy też o młodzieży, którą dalej będziemy starali się promować.


Frekwencja minionych edycji niejednokrotnie dopisywała, ale czasem również zawodziła. Jak podsumowalibyście minione edycje Essential Vibes?

Miniony rok był dla nas przełomem. Początek roku i edycje, na których grali Mark Sherry i Bryan Kearney zdecydowanie zaliczamy do sukcesów i dało nam to sporo motywacji. Potem przyszła bardzo klimatyczna impreza z samymi klasykami, której klimat udziela nam się po dziś dzień. Następnie mieliśmy spontaniczną imprezę z niesamowitą Orlą Feeney. Po paśmie tych sukcesów, zdecydowaliśmy się na organizacja czegoś grubszego i na większą skalę. Czy porwaliśmy się z motyką na słońce? Może nie do końca tak bym to nazwał aczkolwiek bardzo szybko i brutalnie zostaliśmy sprowadzeni na ziemie. Wydawać się mogło że w prawie 2 milionowym mieście, gdzie wiecznie narzeka się na brak eventów, organizacja takiej inicjatywy raczej nie powinna być trudna. Rzeczywistość okazała się jednak bardzo brutalna. Szereg kłód wiecznie rzucanych nam pod nogi, wycofanie a raczej powiem wprost oszukanie nas przez sponsora to tylko niektóre rzeczy zniechęcające do pociągnięcia tego dalej. Znacie organizatorów, którzy na tak wielkie przedsięwzięcie wyłożyli pieniądze z własnej kieszeni? My tak zrobiliśmy - dlaczego? Można było odwołać wszystko i schować głowy w piasek. Jednak wydaje mi się, że nie po to budujemy bardzo bliskie relacje z naszą publiką by robić im coś takiego. Oni są z nami zawsze dlatego my też staramy się być wobec nich fair. Przyznam, że przyszła w pewnym momencie chwila zwątpienia jednak w tak ciężkim dla nas momencie pokazali się nasi fani: ich komentarze, ich wsparcie i ich optymizm. Nie wszystko poszło po naszej myśli, ale nie żałujemy tego przedsięwzięcia. Było to dla Nas ogromne doświadczenie, którego już nikt nam nie odbierze. Czy zdecydujemy się na coś podobnego w przyszłości? Zobaczymy :). Pozostałe dwie edycje (Classic Night vol.2 oraz Polish Talents Night) przywróciły nam ducha walki :)


Jesteście konsekwentni w działaniu, skąd czerpiecie siły i chęci, które często są bardzo nadszarpnięte?

Myślę że to właśnie konsekwencja pozwala nam trwać na rynku już prawie półtora roku. Naturalnie bywają imprezy lepsze i gorsze ale zawsze staramy się robić swoje. Co do sił, stan psychiczny i fizyczny po imprezach jest jaki jest i bywa bardzo zróżnicowany. Jednak wstając rano po imprezie, czytając wasze komentarze, pytania i reakcje – następuje coś co jednym słowem można nazwać: SPEŁNIENIEM. Widok publiki w czasie imprezy rekompensuje wszystkie znerwicowania i wyrzeczenia.


Kogo chcielibyście gościć na swoich imprezach w tym roku?

Pomysłów mamy bardzo wiele tak jak wspominaliśmy wcześniej. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie to najbliższe 7 miesięcy mamy już zapełnione. Czytamy dokładnie wasze komentarze kogo chcielibyście usłyszeć i bardzo się nimi sugerujemy jednak musicie zrozumieć też troszkę nas. Imprezy EV nie działają poprzez sponsoring. Sukces imprezy bądź jego brak daje nam możliwości działania i swoiste pole manewru w przyszłości. Dlatego zawsze staramy się apelować do klubowiczów o frekwencję oraz o to by zapraszali na te imprezy swoich znajomych. Zastanówmy się przez chwilę, czy od dziecka wszyscy słuchaliśmy od razu muzyki elektronicznej? No nie. Ktoś nas w nią wkręcił i pokazał nam ten świat. Wszyscy doskonale wiemy ile radości i emocji daje nam muzyka a więc dzielmy się tymi emocjami z innymi i dajmy im szansę na poznanie głębi tego gatunku.


Wracając jeszcze do roku minionego – największy muzyczny zawód w Waszym odczuciu to?

Jeżeli pytanie tyczy się artystów to raczej zdecydowanie Jochen Miller, Marcel Woods i Sander van Doorn.


Czy potraficie wymienić 10 najczęściej granych utworów podczas Essential Vibes w 2012 roku?

Wow taką dziesiątkę na pewno nie będzie łatwo skompletować. Szczególnie ze względu na to iż cała nasza trójka pomimo słuchania szeroko pojętego Trance’u obraca się w różnych podgatunkach. Na pewno w roku 2012 bardzo często można było usłyszeć (kolejność przypadkowa):

- Ummet Ozcan – The Box
- Omnia & Ira – The Fusion
- KhoMha – the Dark Knight
- Indecent Noise – Phobia
- Heatbeat – Extra Bacon
- Matt Skyer – Bad Trip
- Eddie Bitar feat. Gabriela Canales - Home (Original Mix)
- Solarstone with Giuseppe Ottaviani - Falcons (John O'Callaghan Mix)
- A*S*Y*S - Acid Glitch (Organ Donors Remix) [Fe-Records]
- Mark Sherry – My Love


Uchylcie delikatnie rąbka tajemnicy nadchodzących edycji. Kogo jeszcze przynajmniej do maja będziemy gościć w Warszawie? ;-)

Tu niestety nie możemy mówić o tym jeszcze przez zobowiązania kontraktowe. Ale rąbka? No dobrze ;). 15 lutego wystąpi u nas kolejny artysta, którego debiut w Polsce nastąpi właśnie na naszej imprezie. Możemy dodać, że ci co byli na grudniowej edycji naszej imprezy powinni być zadowoleni. 16 Marca szykujemy coś naprawdę grubego. Zapiszcie sobie dokładnie tą datę a w szczególności fanatycy mocniejszej odmiany Trance’u. Co do kwietnia i maja – czas pokaże, wszystko zależy od was.


Przy okazji ostatniej naszej rozmowy, narzekaliście na brak zaufania klubów w stosunku do muzyki, którą prezentujecie Wy jak i zapraszane przez Was gwiazdy. Jak to wygląda w tym momencie?

Szczerze? Zaczęło się to zmieniać. Dobry P&R i ogólna renoma, którą również nakręcają sami klubowicze, sprawiły iż nowe lokale są zainteresowane naszymi imprezami. Niby to fajne, ale skoro klub Afterlife zaufał nam ponad rok temu nie mając żadnej gwarancji czy imprezy będą udane czy nie to dlaczego teraz byśmy mieli go opuszczać? Razem z właścicielami klubu tworzymy zgrany zespół i jesteśmy im bardzo wdzięczni za szansę jaką od nich dostaliśmy. Dlatego teraz staramy się robić również jak najwięcej dobrego dla nich. Brak mi troszkę słów na podejście pt. „nie pójdę do klubu bo nie spełnia on wymogów estetycznych czy wizualnych”. Jasne, szanujemy takie opinie i każdy ma do nich prawo. Ale czy są inne Trance’owe imprezy organizowane w tym mieście w „ładniejszych” lokalach ? Najważniejsza jest dla nas muzyka, klimat i wy. Wszystko póki co jest, więc po co to zmieniać ?:)


Początek roku to być może za wcześnie aby zadać takie pytanie, ale czy impreza plenerowa w wakacje tego roku zorganizowana przez Essential Vibes, wchodzi w grę? ;-)

Rok temu o tej porze bym powiedział, że nie ma takiej możliwości, a pół roku później zorganizowaliśmy Bemowo Surround Sound Festival. Wszystko się może zdarzyć ;).

 

Już w ten piątek Khomha pojawi się na organizowanej przez Was imprezie w klubie Afterlife – podekscytowani?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jaką osobistością jest kolumbijczyk KhoMha. Skoro wywołał ogromne zainteresowanie samego Markusa Schulza to naprawdę musi o czymś świadczyć. Dla mnie jest on odkryciem 2011 i 2012 roku, jeżeli chodzi o Progressive Trance. Czujemy się bardzo zaszczyceni i dumni, że debiut w naszym kraju tak wielkiego talentu nastąpi właśnie na naszej imprezie. Jest to również dla nas kolejne wyzwanie organizacyjne.

khoma


Co chcielibyście przekazać osobom, które wciąż zastanawiają się nad przybyciem na nadchodzącą imprezę?

Hmmm wydaje mi się, że skoro sam Line Up oraz wcześniejsza obecność na którejkolwiek edycji naszych imprez jeszcze nie przekonały, to chyba nie wiem czy cokolwiek jest w stanie. Pamiętajcie kochani, odmiany muzyki elektronicznej takie jak: House, Techno i pokrewne możemy posłuchać w wielu miejscach w naszym mieście. Z muzyką Trance’ową jest zupełnie inaczej. Zależy wam na jej rozwoju? To musimy zadbać o to wspólnie .


Prezentujecie nam głównie Trance - przeróżne jego odmiany, która odmiana spotyka się z największym entuzjazmem osób obecnych na imprezach EV?

Booking KhoMhy na pewno odpowie nam na to pytanie i będziemy wiedzieć znacznie więcej. Na dzień dzisiejszy patrząc wstecz na organizowane przez nas imprezy można stwierdzić, że mamy całą rzeszę fanów brzmień z pogranicza Tech Trance i UK Trance. Jeżeli przyjeżdżają do nas specjalnie liczne reprezentacje ze Śląska, Poznania, Gdańska czy różnych innych miast – to coś w tym musi być. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też imprezy z cyklu Classic. Gwarantujemy jednak, że w pierwszej połowie tego roku każdy znajdzie coś dla siebie.


Jak odnieślibyście się do zarzutów niektórych osób obecnych na Waszych imprezach - gdy twierdzą, że "czego innego muzycznie się spodziewali, a co innego otrzymali"?

Szanujemy to, naturalnie każdy ma swoje zdanie i po to zawsze zapraszamy do dyskusji naszych klubowiczów, byśmy poznali opinię każdego. Na pewno nie obrażamy się, natomiast zawsze staramy się na zasadzie polemiki wyjaśnić daną kwestię. Jest jedna bardzo ważna sprawa. Kochani, po to przedstawiamy sety, kawałki, czy twórczość danego artysty odpowiednio wcześniej, aby każdy mógł się z nim zapoznać i chociaż mniej więcej wyobrazić sobie to co po danym artyście powinien się spodziewać. Wiadomo iż każdego nie da się zaspokoić, ale i tak uważamy że nawet na imprezach ukierunkowanych specyfiką zapraszanego gościa, staramy się wprowadzać jak najwięcej różnorodności. I chyba też dzięki temu właśnie, zainteresowanie naszymi imprezami rośnie i oby rosło dalej 


Czego oprócz występu tak ciekawego Dj’a jakim jest Khomha możemy się spodziewać w najbliższy piątek?

Radzimy zwrócić szczególną uwagę na gdyński Duet Darkployers. Ich kawałki grane były przez gwiazdy wielkiego formatu, w tym również samego Markusa Schulza. Naszej ekipy chyba nie trzeba przedstawiać. Dla Mariusza będzie to na pewno edycja specjalna ponieważ KhoMha jest jego idolem. Paweł i Mateusz zadbają o bardziej energetyczną stronę tej imprezy. Nie można również zapomnieć o kolejnym młodym talencie który będzie otwierał to wydarzenie: Adamie Sybirskim. Postanowiliśmy również po raz kolejny postawić na scenę House. Przypominamy, że wystąpią na niej: Sebastian Weikum – niesamowicie uzdolniony młody warszawski producent i Dj, którego kawałki grał sam Armin van Buuren, Above & Beyond, Markus Schulz i wielu innych. Obok niego zagra również bardzo wyczekiwany przez niektórych naszych fanów niemiecki duet: Strawberry & Pepper. Gościć będziemy również wielokrotnie nagradzanego na różnego rodzaju konkursach Dj’skich Underfunka. Oprócz nich także duety Double Beat oraz Willy & Nilly a na koniec kolejny młody talent - mowa tu naturalnie o H.S


Czy jest coś co mogłoby Was zmotywować do zapraszania jeszcze ciekawszych gwiazd?

Jeszcze większa frekwencja na imprezach, co daje nam większe pole działania. Nie ukrywamy też, że będziemy w najbliższym czasie poszukiwali kogoś kto chciałby zainwestować w nasze imprezy. Kto wie może ten wywiad nas do tego przybliży ;).


Macie wielu fanów, którzy niejednokrotnie prosili Was o kontynuowanie Waszych wysiłków i dopingowali Was, abyście wciąż zmieniali coś na scenie klubowej Warszawy. Czy jest coś co chcielibyście im przekazać?

DZIĘKUJEMY! Kochani, staramy się budować relację z naszymi fanami na zasadach wzajemności, szacunku, luzu i otwartości. Jeżeli macie do nas jakiekolwiek pytania, sugestie czy po prostu chcecie wymienić poglądy – śmiało piszcie do nas kiedy tylko chcecie. Zawsze możecie liczyć na odpowiedź. Chciałbym w tym miejscu przytoczyć pewną frazę, którą powtarzamy jak mantrę „Wy dla Nas, My dla Was” . To dzięki wam to co robimy dalej ma sens i to właśnie wy nakręcacie nas do zrobienia każdej kolejnej imprezy.


Na koniec oprócz życzenia Wam samych sukcesów i wytrwałości oraz coraz większej ilości ciekawych gości, powiedzcie co w Was jako Dj’ach a nie tylko organizatorach zmieniło się w Waszej twórczości?

Naturalnie imprezy które organizujemy, dają nam też szansę na rozwój i promocję. Jesteśmy bardzo otwarci do współpracy z innymi współorganizatorami i właścicielami klubów jeżeli naturalnie zainteresowani są naszymi usługami. Podglądanie w akcji stylu Bryana Kearneya, Marka Sherrego czy np. naszego rodaka: Indecent Noise’a, to czysta przyjemność. Bardzo wiele można się od nich nauczyć i potem próbować wykorzystać niektóre elementy w swoich setach szczególnie, że bardzo często mamy możliwość grania z nimi b2b. Zaczeliśmy też grać w innych miastach jak Gliwice, Bydgoszcz czy Poznań. Mateusz również wystartował ze swoją własną audycją Essential Vibes Radio Show na antenie radia Afterhours.fm.

Dziękuję za Wasz czas! 

Wywiad przeprowadziła: 
Ajra Balearic (CubeStage.pl)

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione! Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.