ABBA i Avicii współpracują przy nowym hicie na Konkurs Piosenki Eurowizja

известные картины и новости из мира искусства


ABBA i Avicii współpracują przy nowym hicie na Konkurs Piosenki Eurowizja

Już i tak niemałe napięcie przed tegorocznym Konkursem Piosenki Eurowizja podniosła dodatkowo informacja jakoby kultowa grupa ABBA i równie kultowy (choć dla nieco młodszego odbiorcy) Avicii nawiązali współpracę nad motywem przewodnim tegorocznego finału, który ma odbyć się w Szwecji. Dla tych, którzy nie mieli okazji bliżej przyjżeć się samemu konkursowi – to coroczny festival, w ramach którego swoje utwory prezentują wykonawcy z wszystkich krajów europejskich, zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawczej (EBU). W finale na żywo widzowie decydują telefonicznie, która piosenka podoba im się najbardziej, a w kolejnym roku finał odbywa się w kraju zwycięzcy. U swoich początków Eurowizja była popularniejsza nawet niż zawody sportowe, a ABBA należy do jednych z laureatów – wygrali w 1974 roku z utworem "Waterloo", rozpoczynając tym samym swoją ogólnoświatową karierę. W roku 2013 do tworzenia muzyki wróci na chwilę męska połowa kwartetu, wsparta talentem Aviciego. Jest to więc swego rodzaju spełnienie oczekiwań zarówno starszych jak i młodszych fanów każdego z artystów, oczekiwań tym większych, że do tej pory ABBA uparcie odmawiała powrotu na scenę. Postanowili jednak zmienić zdanie dla fanów zebranych na finale w Malmö. Według szwedzkiej telewizji ta współpraca była jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na szwedzkiej scenie muzycznej od lat.

hqdefault

"We write the story", bo taki tytuł ma ich wspólna produkcja z Aviciim będzie numerem otwierającym całe wydarzenie i ma nieść ze sobą przekaz gościnności, jaka cechuje Szwecję, oraz wyznawane przez jej mieszkańców wartości takie jak równość i poczucie wspólnoty.
Martin Österdahl, producent wykonawczy tegorocznego finału chce w ten sposób zrealizować pomysł połączenia tego co w szwedzkiej muzyce najlepsze. To pewnego rodzaju świętowanie blisko 40 lat odkąd ABBA szturmem zdobyła europejskie parkiety właśnie dzięki Eurowizji oraz uhonorowanie jednego z najzdolniejszych szwedzkich producentów muzyki klubowej i Djów. Także najbliżsi współpracownicy Aviciego są zachwyceni szansą współpracy z dwójką z najbardziej znanych artystów tego kraju.

avici

(Na zdjęciu, od lewej do prawej: Björn Ulvaeus, Christer Björkman, Ash , Benny Andersson och Martin Österdahl. Fotograf: Karin Törnblom)


"Levels" Aviciego miało ponad 61 milionów wyświetleń na Youtube:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_ovdm2yX4MA


ABBA, zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji 39 lat temu i ich "Waterloo":
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3FsVeMz1F5cAutor:
Zbigniew "Emill" Pławecki (CubeStage.pl)

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione! Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.