Taki tydzień - strona A (08-14.08.2017)

известные картины и новости из мира искусства


Witajcie! Nieważne czy jesteście producentami, właścicielami wytwórni czy (nad)zwyczajnymi czytelnikami i słuchaczami. To właśnie dla Was prezentujemy nową "Stronę A" "Takiego tygodnia" od Z Dobrej Woli.


Czy możecie uwierzyć, że dziś przygotowałem dla Was aż 8 utworów? Tak, tym razem selekcja była naprawdę niełatwa, jednak z czystą przyjemnością prezentuję Wam jej efekt końcowy. Czas - start:


K.Oshkin - Heaven (Original Acapella Mix) [Bonzai Progressive]


Rozpocznijmy od jednego z najnowszych wydań Bonzai Progressive. Po dobrych opiniach o "Assol" (wydanym w czerwcu 2016 roku) oraz wydaniu wspólnej EP-ki z Following Light (Kirill Guk, Ukraina) pt. "Melancholia", Konstantin Oshkin (Rosja) powraca do najbardziej znanego tanecznego labelu z Belgii z "Heaven".

Tak jak wspomniane "Assol", nowy singiel K.Oshkina to solidna paczka, złożona z oryginału i trzech remiksów (stworzonych przez Ewana Rilla, Federico Monachesiego i Following Light). I wierzcie mi, całe wydawnictwo brzmi genialnie, jednak moje serce skradł Original Acapella Mix.

Cudowna zabawa z umysłem słuchacza za pomocą specyficznych, szybko wpadających w ucho sekwencji, partii piano i wokali / głosów w tle utworu. Tak, to muzyczne niebo. Poczujcie je.


Pobierz:
http://classic.beatport.com/release/heaven/2067847Arnej - The Forgotten [Be The Change Records / Black Hole Recordings]


>>Pamiętacie "zapomniane", "lepsze dni" Trance?>> - pyta Arnej Secerkadic (Kanada) na trzecim wydawnictwie swojej wytwórni - Be The Change Records. Tak, pamiętamy, ale nie możemy wyłącznie narzekać o wyższości minionych lat. I bardzo dobrze, że Arnej potrafi zrobić coś więcej - pokazywać dawny klimat w nowych muzycznych szatach.

"The Forgotten" to wolniejsza, progresywna kompozycja w stylu a'la (między innymi) Gabriel & Dresden z pierwszej dekady XXI wieku (i szczerze, ten numer może być bezwstydnie grany z utworami z tamtego okresu). Wyczuwam tutaj kontrast pomiędzy spokojnymi i ciepłymi dźwiękami strun gitary a mrocznym basem i padami (ten chóralny, który pojawia się pod koniec breakdownu i zostaje w kulminacji - fantastyczny). Prosty, a jakże hipnotyzujący pomysł!


Pobierz:
http://classic.beatport.com/release/the-forgotten-better-days-extended-mixes/2067735

Raphael Mayers & Casper Salary - Rise Up (Lesh Remix) [Progressive House Worldwide]


Cztery single i jeden remiks w ciągu ostatnich dwóch lat - to wynik działań Raphaela Mayersa (Rafał Gabiś) dla Progressive House Worldwide. Nieźle.

Tym razem otrzymaliśmy jego kolaborację z innym zdolnym twórcą z Polski - Casperem Salary (Kacper Baksalary) - "Rise Up" z przepięknym remiksem od Lesha (Leszek Gąsiorek), ich bardziej doświadczonego rodaka. Dynamiczniejszy i bardziej emocjonalny od pierwowzoru, ze świetnym przeniesieniem głównego tematu Rafała i Kacpra na piano. Czysta słodycz!


Pobierz:
http://classic.beatport.com/release/rise-up/2081286

The Midnight - Memories (Sundriver Remix) [Silk Music]


Czas na przedstawienie Wam przedstawiciela z najważniejszego przedsięwzięcia Silk Music w bieżącym roku (i - jak opisuje sam label w opisie promocyjnym - jego "dotychczas najambitniejsze wydanie").

The Midnight to amerykański projekt tworzony przez Tima McEwana i Tylera Lyle'a, znany z produkcji numerów w stylu synthwave. Najbardziej szanowani twórcy pod skrzydłami Silk, m.in. Vintage & Morelli, Talamanca, Michael Cassette czy Dezza, przygotowali 12 ekskluzywnych remiksów utworów, pochodzących z dwóch wydawnictw The Midnight: EP-ki "Days Of Thunder" (2014) oraz longplaya "Endless Summer" (2016).

Przemysław Pawelski aka Sundriver (Polska) zdecydował się pozostawić nam cudowne 'wspomnienia' mijającego powoli lata na kolejne chłodniejsze miesiące. Bardzo przyjemna interpretacja z chwytliwym bitem i fascynującymi pluckami oraz linią basową, które osobiście przypominają mi dawny styl ATB (czy jeszcze ktoś to wyczuwa?). Sundriver po raz kolejny potwierdza swoją światową klasę!


Pobierz:
http://classic.beatport.com/release/the-midnight-remixed/2081384

Christopher Hermann - Deluxe (Alfredo Calderini Remix) [Hot Cue Music] *OSOBISTY FAWORYT ZE STRONY A*Czapki z głów, Panie i Panowie, czapki z głów!

Ale od początku: "Deluxe" to drugie - po premierze EP-ki "Power Of The Goods" złożonej z 3 utworów, wydanej dokładnie rok temu (no, prawie dokładnie, bo 22 sierpnia 2016 roku) - autorskie wydanie Christophera Hermanna (Kristóf Hermann, Węgry) dla Hot Cue Music. Tym razem singiel Hermanna zyskał trzy wersje od innych twórców, a jedna z nich jest po prostu boska!

Jej autorem jest Alfredo Calderini (Argentyna). Od pierwszych bitów, poprzez pierwszego wejścia bassline'u (i nieco później, gdy przemienia się w bardziej melodyjny), fenomenalne efekty w tle, następnie breakdown, w którym łączy się magia połamanych bitów, plucków, basu i melodii, aż do kulminacji i ostatnich oddechów muzyki - to czysta perfekcja! Ten remiks jest niczym ulubione danie z mojego rodzinnego domu, którego smak chciałbym zatrzymać i przypominać sobie od czasu do czasu. Cóż, mogę się tylko cieszyć, że muzyka jest łatwiejsza do przechowywania niż jedzenie.

Wysłuchajcie jednej z najlepszych progresywno-trance'owych produkcji tego sezonu!


Pobierz: http://classic.beatport.com/release/deluxe/2081410


Metamorph feat. Shelley Sheree - Wash Your Pain Away [Inception Music]


Label litewskiego artysty Nerutto przedstawia prawdopodobnie swoje największe odkrycie tego roku - brytyjskiego producenta znanego jako Metamorph. Po dwóch instrumentalnych pracach - "Opacus" i "Child" - wydanych z początkiem 2017 roku, Metamorph powraca z pierwszym wokalnym singlem z udziałem Shelley Sheree (również z Anglii).

"Wash Your Pain Away" zawiera remiksy od innych polskich specjalistów od progresywnych rytmów (Bee Huntera i Martina Graffa), jednak moim zdaniem to oryginał wypadł najlepiej. Wytwórnia porównuje kompozycję Metamorpha do melodyjnych numerów Dinki. Zgoda, jednak mam swoje własne skojarzenie. Utwór Brytyjczyka przypomina mi kilka produkcji Myona i Shane'a 54, wydanych pod koniec ich wspólnej kariery, zwłaszcza "Lie To Me" (stworzone z Cole'm Plante i Koko LaRoo). Podobne brzmienie, klimat, konstrukcja numeru oraz... siła przyciągania, którą buduje również wokal Shelley.

Jak zauważyłem, Shelley jest m.in. piosenkarką w jednym z pubów w Plymouth. Wiecie, to cudowne, gdy na jednym singlu możesz poznać osobę, która nie ma jeszcze wielkiego nazwiska, ale która żyje muzyką i z muzyki. Jak czytamy na jej profilu: "Jestem artystką, tworzącą covery utworów od lat 70-tych do tych z obecnych czasów, z różnych gatunków. KOCHAM MOJĄ PRACĘ!!". Kciuki w górę dla takich pasjonatów jak Shelley. Interesujący głos. Nie mogę się doczekać usłyszenia jej w innych kawałkach.


Pobierz:
http://classic.beatport.com/release/wash-your-pain-away/2081323


FM-84 feat. Ollie Wride - Running In The Night (Josep & Kane Extended Remix) [Anjunabeats]


Jeszcze jedna okazja do wspomnienia o artystach promujących synthwave i progresywnym remiksie ich kompozycji. Oryginał stworzyli producent Col Bennett aka FM-84 (Stany Zjednoczone) i wokalista Ollie Wilde na potrzeby krążka Cola pt. "Atlas" (wydanego w kwietniu 2016 roku), który osiągnął ogromny sukces. Oficjalny teledysk “Running In The Night”, wrzucony na youtube'owym kanale NewRetroWave, osiągnął prawie milion odsłon. Jeśli kochacie atmosferę lat 80-tych, jest to pozycja obowiązkowa dla Waszych uszu.

Przejdźmy jednak do remiksu Josepa (Szkocja) i Kane'a Michaela (Stany Zjednoczone), który - jak napisał Will Atkinson (to właśnie jego progresywnym alter ego jest Josep) - początkowo nie zyskał aprobaty twórców pierwowzoru:

- "Na początku, FM-84 podszedł ostrożnie w sprawie dostępu naszych małpich pazurów do tego numeru. Nie mieliśmy dosłownie żadnej możliwości zremiksowania tego utworu, dlatego stworzyliśmy bootleg".

Jednak ostatecznie Col i Ollie wyrazili zgodę i po kilku miesiącach jesteśmy świadkami oficjalnego wydania interpretacji Willa i Kane'a w labelu grupy Above & Beyond. To wspaniały hołd w kierunku lat 80-tych, z ogromną dawką szacunku dla oryginału. Jest to tak bardzo przyjemne jak tylko przyjemna może być muzyka. Kiedy puszczam sobie ten remiks, słucham go na okrągło! Wysłuchajcie, co dzieje się, gdy dźwięk lśni w Waszych głośnikach / słuchawkach!

I tutaj moja odezwa do Cola i Ollie'go - cieszę się, że zaakceptowaliście ten remiks; mam nadzieję, że pozwoli on na poznanie Waszej twórczości przez wielu nowych fanów. Mogę być pierwszym z nich (no ok, przecież to jasne, że nie będę pierwszym :P ). Panowie, rozwijajcie się i trzymajcie tak dalej!


Pobierz:
http://classic.beatport.com/release/running-in-the-night-josep-and-kane-remix/2084802


Altran - Ferris Wheel (Milad E Remix) [Alter Ego Progressive / Alter Ego Records]


Ostatni, ale nie najmniej ważny. Gorętsze pory roku 2017 roku były wspaniałe dla Damira Fazilova, czyli Altrana (Rosja). Progresywny sub-label Alter Ego Records zaprezentował dwa autorskie single (w tym jedną EP-kę) oraz remiks do utworu Harnama i Milada E pt. "Dreams Fall Down". I teraz, jeden z jego twórców, Milad Eynizadeh (Iran), godnie zrewanżował się Damirowi.

Szczerze, wszystkie numery z EP-ki "Ferris Wheel / Siberia" zasłużyły na Waszą uwagę. Oczywiście, jeśli wspieraną przez wytwórnię Anjunabeats i trio Above & Beyond w audycjach z serii "Group Therapy". No i jeśli nie męczy Was pewien schemat w tego typu numerach: mocny, elektryczny bas, następnie spokojny breakdown z emocjonalną melodią i solidny finał w postaci mieszanki wspomnianych wcześniej składników w kulminacji. Dodatkowa linia melodyczna, wprowadzona przez Milada w drugiej części "climaxu" jest świetna. Jedyną rzeczą, która nie przypadła mi tutaj do gustu, to przejście do outro, czuję jakby zatracił się tutaj rytm (choć może być to mylne wrażenie).

Ale mimo wszystko - super robota!


Pobierz:
http://classic.beatport.com/release/ferris-wheel-siberia/2066390Dziękuję Wam za każdą opinię o moim artykule i za każde udostępnienie ;)


Poprzedni artykuł:
http://cubestage.pl/newsy/1568-taki-tydzien-strona-b-01-07-08-2017Spodziewajcie się niespodziewanego!


Piotr Dobrowolski - Z Dobrej Woli

http://www.facebook.com/zdobrejwolipl