Jubileusz audycji radiowej "Corsten's Countdown"!

известные картины и новости из мира искусства

corsten's countdown 10 lat jubileusz ferry dj

Dokładnie dziś mija 10 lat od emisji pierwszego epizodu audycji radiowej Ferry'ego Corstena pod nazwą "Corsten's Countdown". Z tej okazji postanowiliśmy zaprosić Was do wspólnej podróży w czasie i przypomnieć Wam 10 utworów lub remiksów polskich producentów, które pojawiły się na falach podcastu holenderskiego muzyka, założyciela Flashover Recordings.

1. P.A.F.F. - There Is No Spoon
(#1 - 4 lipca 2007)


Tak, już od pierwszego epizodu Ferry Corsten nie pomijał tworców z kraju nad Wisłą. Historyczny support w "Corsten's Countdown" zaliczył Paweł Kasperski aka P.A.F.F. z utworem "There Is No Spoon", wydanym 5 listopada 2007 roku przez Flashover Recordings. Oprócz oryginału, wytwórnia Holendra zaprezentowała też remiks Damiana Politańskiego i Macieja Gapysa z duetu Sonic Division (który mógł być usłyszany m.in. w 19. epizodzie audycji Corstena).


2. Martin Sas - Morning Sun (Paul Miller pres. Motion Blur Remix)
(#66 - 1 października 2008)


Jako drugi, przypominamy w pełni polski produkt - singiel rodzimego producenta (Martina Sasa), w interpretacji rodzimego remiksera (w tej roli jeden z najbardziej znanych twórców uplifting trance z naszego kraju - Paul Miller), wydany w poznańskiej wytwórni O2Precords.

3. Hydro Aquatic - Healthy (Original Mix)
(#80 - 7 stycznia 2009)


Czas na propozycję z 80. wydania "Corsten's Countdown" - solowy numer Kamila Kamińskiego, czyli Hydro Aquatica, pt. "Healthy", zaprezentowany w brytyjskim Monster Pure (sub-labelu Monster Tunes).

4. Hensha pres. DCH - Nyana (Dereck Recay Remix)
(#85 - 11 lutego 2009)


Kolejna upliftingowa perełka z Polski, która zyskała sympatię Ferry'ego Corstena. Dariusz Hajbos aka Hensha stworzył kawałek pt. "Nyana". Co ciekawe, był to debiut wytwórni Mike'a Winda (Tomasza Laskowskiego) i Arctic Moona (Tomasza Popielarskiego). Singiel, oprócz oryginału, zawierał remiksy Manuela Le Saux oraz Derecka Recaya. I to właśnie ten drugi wylądował w trackliście 85. epizodu "Corsten's Countdown".

5. Glensk - Polish Pierogi (Juventa Remix)
(#134 - 20 stycznia 2010)


Teraz wybór, który nieco odbiega od poprzedników, ponieważ nie jest to robota polskiego producenta. Jednak spoglądając na tytuł i wykonawcę pierwowzoru, zrozumiecie, dlaczego tutaj się pojawił. "Polish Pierogi" to najbardziej znany - obok "Pacific Blue" - utwór Wojtka Glenska, wydany przez Infrasonic Future (nieistniejący już sub-label Infrasonic Recordings). Ogromny sukces osiągnął wówczas remiks młodego (wówczas 15-letniego!) Holendra - Jordina Posta, czyli Juventy. To właśnie w tym epizodzie padły następujące słowa z ust Ferry'ego: "For everyone, who doesn't know - pierogi is a very nice Polish dish" ("Dla tych, którzy nie wiedzą - pierogi to bardzo dobre danie z Polski). Możecie je usłyszeć w poniższym filmie (ok. 3:56).


6. Matt Bukovski - Delight (Arctic Moon Remix)
(#195 - 23 marca 2011)


Dziś wymieniamy go jednym tchem wśród najbardziej znanych twórców i propagatorów gatunku trance w Polsce. Jednak sześć lat temu Piotr "Matt" Bukowski dopiero rozpoczynał zdobywać swoich fanów oraz pierwsze poważne kontrakty i supporty. Harmonic Breeze Recordings, należące do wytwórni Faruka Sabanciego - Arisa Audio, przyjęło kawałek "Delight", zremiksowany m.in. przez o wiele bardziej doświadczonego rodaka Piotrka - Arctic Moona. Musimy przyznać, że po tych kilku latach, jego interpretacji nadal słucha się z czystą przyjemnością (cóż, w końcu muzyka to posiłek dla duszy, który nie ma żadnej daty przydatności do spożycia).

7. Purple Stories - Path To Nowhere (Ferry Corsten Edit)
(#282 - 21 listopada 2012)


Rok 2012 był bardzo udanym czasem dla duetu Purple Stories. To właśnie wtedy Leszek Stachowiak i Jacek Czeszak wydali w wytwórni Ferry'ego Corstena singiel "Still Drunk", a następnie EP-kę "Tramontando / Cookie Monster". Warto wspomnieć, że w listopadzie wspomnianego roku, na kompilacji Corstena "Once Upon A Night Vol. 3" pojawiła się kolejna propozycja Polaków - "Path To Nowhere", zedytowana przez samego właściciela Flashover Recordings.

8. Martin Graff - Ghana (Original Mix)
(#349 - 5 marca 2014)


Mijały lata, a audycja Ferry'ego Corstena zaczęła prezentować już nie tylko trance'owe, ale również house'owe i bigroomowe brzmienia. Wśród naszych rodaków, którzy zyskali support w audycji Holendra, był m.in. Dorian Tomasiak, podbijający świat muzyki klubowej pod pseudonimem Tom Swoon.

Jednak pod numerem ósmym chcemy zaprezentować Wam nieco spokojniejsze, progresywne brzmienia. Przed Wami "Ghana" Martina Graffa, wydana przez Colorize (należący do Enhanced Music).

9. Tioan & Aitra - Aurella (Original Mix)
(#429-431 - 16-30 września 2015)


O tym numerze nie mogliśmy zapomnieć! Wspólna produkcja Tioana (Mateusz Grabias) i Aitry (Małgorzata Imiołek) dla Black Sunset Music (z czasów, gdy kanadyjska wytwórnia należała do Black Hole Recordings) zyskała aż trzykrotny support w "Corsten's Countdown". Duża w tym zasługa słuchaczy audycji, którzy dwukrotnie wybrali "Aurellę" do TOP 3 poprzednich epizodów (w obu przypadkach utwór zajął trzecie miejsce).

10. Nitrous Oxide - Miura (Extended Mix)
(#519 - 6 czerwca 2017)


Ostatnim polskim numerem, zagranym w dotychczasowych odsłonach "Corsten's Countdown", była "Miura" Nitrousa Oxide'a, wydana przez progresywno-bigroomowy sub-label wytwórni egipskiego duetu Aly & Fila - FSOE Excelsior. Warto dodać, że już w przeszłości Ferry Corsten wielokrotnie grał upliftingowe produkcje Krzysztofa Prętkiewicza, m.in. te wydawane w Anjunabeats.

Który z dotychczasowych epizodów "Corsten's Countdown" był Waszym ulubionym? A może macie swój ulubiony support dla polskiego utworu przez Ferry'ego, którego nie wymieniliśmy w naszym zestawieniu?

Autor: Z Dobrej Woli