Richie Hawtin i branża filmowa

известные картины и новости из мира искусства

Tak, to nie żart, Richie postanowił zainteresować się branżą filmową, a konkretnie udźwiękowieniem starego, niemego filmu z 1928 roku "Brumes d'automne". Film jest częścią specjalnej wystawy francuskiego rezyserra Bertranda Bonello w Centrum Pompidou w Paryżu 19 września. Wystawa odpowiada na pytanie "Co widzielibyśmy inaczej, gdyby tło dźwiękowe (muzyka) było inne?". Do odpowiedzi na to pytanie został wybrany właśnie film rosyjskiego reżysera Dimitri Kirsanoffa. Oprócz Richiego, do prac nad udźwiękowieniem filmu zaproszona została Diana Soh. "Dwanaście minut czarno-białego filmu. Liście na tle nieba, odbicia w wodzie, list płonący w kominku, kilka kropli deszczu, oczy aktorki Nadii Sibirskiej pelne łez. Ten film swoim pięknem zapiera dech w piersiach i niesie ze sobą emocje, które ciężko ubrać w słowa. Oryginalna muzyka powstała w głowie Paula Devereda. Co ujrzelibyśmy w nim inaczej, gdyby zmieniła się muzyka?" - mowi Bonello.

richie-hawtin

Bonello sam postanowił stworzyć kompozycję do filmu, ale także zaprosił do stworzenia własnych projektów Richiego Hawtina i Diane Soh. Rezultat to cztery unikalne, 12-minutowe kopozycje na jednym ekranie - oryginalna, oraz trzy współczesne.
To nie pierwszy raz, kiedy Hawtin wyszedł poza stricte klubowo - eventową część swojej działalności. W 2011 Anish Kapoor zaprosił go na odsłonięcie swojej rzeźby Leviathana na corocznej wystawie sztuki Monumenta, a w zeszłym roku jako Plastikman zagrał na żywo w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, na zaproszenie Rafa Simonsa, dyrektora artystycznego. Tak więc nic dziwnego, że i tym razem Richie z przyjemnością skorzystał z zaproszenia do pracy nad tym filmowym projektem.
Otwarcie wystawy odbyło się 19 września w Centrum Pompidou w Paryżu.


Piątek, 19 września
Centrum Pompidou
http://www.centrepompidou.fr/en

19:00 Forum
- Otwarcie wystawy
- Wstęp dla każdego

20:00 Great Hall
- Pokaz filmu Where Are You, Bertrand Bonello? reż. Centrum Pompidou
- Pokaz filmu Brumes d'automne by Dimitri Kirsanoff (1928) ze ścieżką dźwiękową Richie Hawtin
- Występ Ingrid Caven i Bertranda Bonello

20:30 Cinema 2
- Pokaz "Soundtracks" do filmu Vertigo / Vertigo, Alfred Hitchcock
- Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Od 19 Września do 26 Pażdziernika
Codziennie od 14:00 do 21:00 (poza wtorkami)

Piętro -1
- Wstęp wolny

Cztery kompozycje do filmu zostaną również zaprezentowane przez Bertranda Bonello i Dianę Soh w niedzielę, 21 września o 17:00 w Cinema 2.

http://www.centrepompidou.fr/en
http://richiehawtin.com


 

Autor:
Zbigniew "Emill" Pławecki (CubeStage.pl)